Ortodonti

Diş hekimliği branşları ayrı problemler ile ilgilenir. Temelde ağız ve diş sağlığına yönelik hizmet verilir. Aynı zamanda diş estetiği açısından da uygulamalara geçilir. Örneğin ortodonti bu yönde çeşitli hizmetlere yer vermektedir. En başta alt ile üst çene çapraşıklarına baktığını belirtmek gerek. Direk olarak diş çapraşıkları ile ilgilenen diş hekimliği branşları arasındadır. Çapraşık dişler ve çeneler;

 • Diş eti hastalıklarının habercisi olduğu için erken tanı önemlidir.
 • Diş çürüğünün erken oluşması ve diş kayıplarının meydana gelmesi söz konusudur.
 • Çene kaslarında ki baskıdan kaynaklı olarak baş ağrısı da yapmaktadır.

Kısacası bu tarz çapraşıkların tanısı ve tedavisi son derece önemli. Tüm bu alanlara ortodonti bakmaktadır. Böylece daha sağlıklı ağız ve diş yapısına sahip olmanız sağlanır. Üstelik çapraşık dişler ve çeneler, estetik görünümlerin önüne geçer. Rahat ve estetik gülümselemeler adına da ortodonti tedaviye yer vermeniz önem arz etmektedir.

Ankara Ortodonti Fiyatları

Ortodonti alanında net bir fiyata yer vermek mümkün değil. Çünkü ücretlerin değişmesine neden olan pek çok unsur bulunuyor. Örnek verecek olursak tedavisinin süresi bunlar arasında boy göstermektedir. Ankara ortodonti fiyatları nasıl merak edenler hekim tercihinde bulunmalı, muayene neticesinde fiyat sorgulaması yapmalıdır.

Ortodonti Ücreti Nasıl Belirlenir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere ücretleri belirleyen birkaç unsur mevcut durumda. Örneğin hastanın temel ve teknik ihtiyaçları göz önünde bulundurulur. Buna bağlı olarak malzeme türü dahi değişiklik gösterir. Mesela metal, lingual ya da seramik kullanımına geçilir. Beraberinde hasta yaşı da dikkate alınır. Diğer erkenleri de sıralamak gerekirse;

 • Gerekli diğer tedaviler için de ayrı ücretlere yer verilir.
 • Ortodontistin eğitiminden tecrübesine kadar tüm detayları fiyatları etkiler.
 • Tedavinin gerçekleşeceği kliniğe bağlı olarak dahi ücret değişikliklerine gidilir.

Hekimin başta muayeneye yer vermesi ve ağız ile çene panaromik röntgenleri üzerinden harekete geçmesi söz konusudur. Bu yolla çene ile diş problemleri saptanmış olur. Aynı zamanda hastanın istekleri göz önünde bulundurulur. Tedavinin belirlenmesi halinde de net bir fiyat ortaya çıkarılır.

Ortodonti Fiyatı Nasıl Hesaplanır?

Yukarıda belirttiğimiz unsurlar neticesinde ortodonti tedavi ücretine yönelik fikir sahibi olursunuz. Temelde hesaplama yapmak isteyenler diş telleri, diş ve çene problemleri üzerinden harekete geçebilir. Örneğin diş teli için metal raket, görünmez diş teli ve de şeffaf plak tercih edilebilir. Arkasından gelen hesaplama unsurları da;

-Diş Problemleri; Ayrık olan dişlere yönelik ayrı fiyatlandırmalara geçilir. Özellikle de muayene neticesinde dişlerin konumu dikkate alınır. Bu bile ortodonti fiyatlarına etki etmektedir. Devamında gelen çapraşık diş sorunları da yine incelenir ve tedavi yöntemi belirlenir.

-Çene Problemleri; Tek ya da çift çene problemleri de muayene neticesinde belirlenir. Bu yolla farklı ortodonti fiyatlarına yer verilir. Örneğin tek çenenin çift çeneye nazaran daha uygun fiyattan tedavi edilmesi söz konusudur.

SSK – SGK Ortodonti Ücretini Karşılıyor Mu?

Merak edilen sorulardan bir tanesi de bu şekilde. SSK – SGK tarafından tedavi ücretleri karşılanmaz. Aynı durum devlet için de geçerlidir. Yani devlet tarafından bu tedavi masraflarının ödenmesi söz konusu değil. Neticesinde sınıflara bağlı olarak farklı ortodonti ücretlerine yer verilmektedir. Mesela;

 • Birinci sınıf tedavi ücreti 1.695 TL olarak sergilenir.
 • Sınıf anomalilerin tedavisi için de 2.025 TL mevcut durumda.
 • Son olarak üçüncü sınıf olan ortodonti tedavisi için 2.715 TL talep edilir.

Bunların yanı sıra lingual teknikle yapılanlar daha yüksek ücretlere sahiptir. Önceliyici ya da kısa süreli olarak ifade edilen tedavi yöntemleri de mevcut. Yöntemler hastanın muayenesi neticesinde belirlenir. Bu yolla ücretin belirlenmesi ve bildirilmesi esas alınır. Hastanın kabulü neticesinde de uygulamalara geçilir.

Ankara Ortodonti Tavsiye

Tavsiyeleri dikkate alarak ortodonti kliniği ve de uzmanı tercihinde bulunmanız faydalı olacaktır. Deneyim sahibi olan hastaların yorumları yol gösterir. Ankara ortodonti tavsiye eşliğinde harekete geçilebilir. Şikayetlerinizi göz önünde bulundurmanız ve de arkasından muayeneye geçmeniz mümkün. Muayene sırasında;

 • Hem mental hem de medikal özgeçmiş dikkate alınır.
 • En başta hem ağız hem de diş muayenesine geçilir.
 • Özel röntgenler ve çene modeline bağlı olarak muayene tamamlanır.

Çene ve diş yapısının fotoğraflanması söz konusudur. Bu şekilde tanı işlemi gerçekleşir. Muayene akabinde de ortodonti tedavi yöntemleri arasından tercihte bulunulur. Uzman hekimler tedavi yöntemlerini belirler ve hastalarına ifade eder. Bilgi sahibi olan hastalar devamında tedavi sürecine başvurabilir.

Ortodonti Tedavisini Kimler Görebilir?

Gerek şikayetler gerekse görünümler eşliğinde ortodonti tedavisinin belirlenmesi söz konusudur. Bu şekilde kimlerin ortodonti tedavilerine başvurması gerektiği ortaya çıkar. Örneğin vermek gerekirse;

-Konum; Dişlerin konumuna göre tedavi uygulanır. Mesela ‘overbite’ olarak üst ön dişler dikkate alınır. Şöyle ki üst dişlerin alt dişlere nazaran daha da önde bulunması sorun yaratır. Tam tersi ‘underbite’ olarak alt dişlerin ön dişlere göre öne çıkması da tedavi edilmektedir.

-Kapanış; Hem alt hem de üst ön dişlerin üst üste gelecek şekilde çapraz kapanması da ortodonti tedavisini gerektirir. Açık kapanış olarak orta hatta bağlı olarak ön dişlerin çakışması dikkate alınır. Bu gibi durumların önüne geçmek için de ortodontiye ihtiyaç duyulur.

-Diğer; Dişler arasında oluşan yoğun boşluklar için de ortodonti devreye girer. Mesela diş çekiminden kaynaklı olarak boşluklar oluşabilir. Doğal olarak da diş boşluklarına sahip olanlar tedavi edilir. Son olarak çapraşık çenelerde dişler olması gerektiği gibi dizilmez. Dizilimin daha sağlıklı ve estetik hale gelmesi adına ortodonti tedavisi uygulanır.

Ortodonti Bozukluklarının Nedeni Nedir?

Yukarıda belirttiğimiz nedenler kalıtsal olarak boy gösterebilir. Ancak kalıtsal olmasından ziyade çevresel etkenler de mevcut durumda. Mesela ağız ve diş hijyeninin aksatılması ciddi sorunlar yaratır. Örneğin süt dişlerinin hızlı bir şekilde çürümesi ve bundan dolayı diş kayıplarının baş göstermesi söz konusudur. Yer kayıpları da beraberinde çapraşıklık sorununu davetiye çıkartır. Aynı şekilde kapanış bozuklukları oluşur. Bunların dışında;

 • Sadece ağız solunumuna yer vermek dahi sorun yaratmakta.
 • Tırnak ışımak ve dudak emmek gibi alışkanlıklar nedenleri arasında.
 • Biberon ile emzik kullanımının uzun sürmesi de çapraşıklığa etki ediyor.

Kalıcı iskeletsel sorunların çocuk yaşta başladığı açık durumda. Örneğin yine çocuklarda sık sık görülen bademcik sorunları bile çene sistemine zarar verebiliyor. Kalıcı bozukluklarının bu tarz hastalıklarından kaynaklı olarak ortaya çıkması dikkat çekmekte. Beraberinde ise kalıcı ya da çevresel etkenlere göre şikayetler artış gösteriyor. Şikayetlerin sona ermesi adına ortodonti tedavisine başvurmak gereklidir.

Ortodonti Ameliyatı

Kuvvetler dahilinde ortodonti uygulamalarına geçilir. Hem sabit hem de hareketli olarak uygulamalar tamamlanır. Burada hastanın şikayetleri, çene ve diş yapısı dikkate alınır. Ortodonti ameliyatı tanının hemen arkasından gerçekleşir. Yani muayene neticesinde uygulamalar arasından tercihte bulunulur. Örneğin braket takılması başı çekmektedir. Şöyle ki;

 • Yöntem için başta dişlere braket yapıştırılır.
 • Braketlerin arasından da tellerin geçirilmesi sağlanır.
 • Teller ile dişlere kuvvet uygulanır ve şekil bozuklukları giderilir.

Düzgün konumlandırma için sık sık braket tedavisinin uygunlanması söz konusudur. Üstelik günümüzde braketin daha kullanışlı hale gelmesi, tercih edilmesinde etkili. Yani eskisi gibi ağır ve bol metalli braketler mevcut değil. Bunların yerini daha hafif ve kullanışlı braketler almıştır.

Ortodonti Sabit Uygulamalar Nelerdir?

Önceden de belirttiğimiz üzere muayene neticesinde tanıya yer verilir. Tanı neticesinde tedavi süreci başlatılır. Tedavi için birkaç yöntem mevcut durumda. Örneğin özel sabit uygulamalar bunlardan bir tanesidir. Şöyle ki tırnak yeme ya da emme gibi alışkanlıkların son bulması adına apareylere yer verilir. Kullanışlı olmadığı için çok fazla tercih edilmez.

 

Sabit yer tutucular ise süt dişlerinin erken çıkması neticesinde kullanılır. Dişlerin erken kaybedilmesi diğer dişlerin kaymasına neden olur. Kaymanın önüne geçmek için boşluklara yer tutucular temin edilir. Bu şekilde kalıcı dişin çıkması beklenir. Aynı zamanda diş dişlerin kayması engellenir.

Ortodonti Braketsiz Tedavi Var Mı?

Ortodonti denilince ilk akla gelen teller oluyor. Ve de bu durum gerek yetişkinleri gerekse çocukları yanıltıyor. Çünkü tıbbi gelişmelerin bu branşta da gerçekleşmesi söz konusudur. Örneğin braketsiz tedavilere de geçilebilir. Şöyle ki;

 • Şeffaf olan alignerler eşliğinde tedavi uygulanır.
 • Takıp – çıkarma avantajına sahiptir.
 • Yemek yerken ya da diş fırçalarken çıkartmanız mümkün olacaktır.

Ortodonti Aşamaları

En baştan belirttiğimiz üzere ilk muayene belirleyici olmakta. Nitekim bu şekilde hem şikayetleriniz dikkate alınır hem de sağlık sorunlarınız teşhis edilir. Teşhis adına panoramik röntgenlere ihtiyaç durulur. Böylece tespit gerçekleşir ve size uygun olan tedavi ifade edilir. Ortodonti aşamaları olarak en başta bu detaylar dikkate alınır. Arkasından ise;

 • Diş taşı temizliğinin arkasından tedavi sürecine geçilir.
 • Çapraşıklık sorunlarına yönelik braket uygulamalarına geçilir.
 • Alt çene için birkaç gün sonraya randevu verilir.

Braketlere adaptasyon süreci başlar. Birkaç haftaya kadar alışır ve kullanmaya devam edersiniz. Hekiminiz tarafından ne kadar süre kullanmanız gerektiği ifade edilir. Braket tedavisi birkaç ay ya da sene sonra sonuç verebilir. Bu aşamada çenenin ve dişlerin durumu belirleyici olmaktadır.

Ortodonti Fiyatları Ankara

Klinikler, doktorlar, kullanılan yöntemler ve malzemeler, ortodonti ücretlerinden farklılığa yol açar. Ortodonti fiyatları Ankara nasıl merak edenler tavsiye üzerine hekim tercihinde bulunabilir. Beraberinde de muayene olmanız ve teşhisleri öğrenmeniz gerekir. Nitekim muayene ve de uygulanacak tedaviye göre farklı fiyatlara yer verilir.

Ortodontik Tedavi Ücretleri Nasıl?

Kısa süreli olan tedavi için ortalama 970 TL olarak ücretlere yer verilir. Önleyici olan tedavi için de 855 TL mevcut durumda. Farklı olarak pekiştirme tedavisi de bulunuyor. Bunun için ortalama 600 TL kadar ücretler sergilenir. Akabinde;

 • Sabit aygıt uygulaması için ücret 1.265 TL şeklindedir.
 • Dudak damak yaptığı için de ortalama 1.600 – 1.700 TL şeklinde fiyatlar temin edilir.
 • Ortognatik cerrahi tedavi ise 2.845 TL kadardır.

Ortodonti Tedavi Malzemeleri Nelerdir?

Temelde kullanılan malzemelere göre tedavi ücretleri değişir. Metal seramik ya da metal olarak tercih edilen malzemeler farklı fiyatlara sahiptir. Bunun yanı sıra uygulanacan olan tedavi de dikkate alınır. Braketler, yapıştırıcılar ve apareyler üzerinden fiyat çıkarılır.

Ortodonti Gülüş Estetiği

Ağız ile diş sağlığından ziyade estetik açıdan da cerrahi uygulamalara başvurulur. Örneğin ortodonti gülüş estetiği için çalışma gören branşlardan bir tanesidir. Şöyle ki;

 • Çapraşık olan dişler için tel tedavisine geçilir.
 • Çene gelişiminin hatalı olması da ortodontik tedavi neticesinde çözüme kavuşur.

Bu sayede hem diş hem de çene estetiği sağlanır. Gülüşünüzü daha estetik hale getirmek için ortodontik muayeneye başvurmanız ve de tedaviye geçmeniz faydalı olacaktır.